Az autogén tréning gyökerei

 

Relaxációs eljárásoknak azokat a gyógyító módszereket nevezzük, melyek az izomtónus, a vegetatív működések áthangolásával a testi- lelki-szellemi állapot együttes harmóniájának megteremtésére törekszenek. Sokkal többről van szó, mint gyakorlás segítségével az izomtónus szabályozásának megtanulásáról. Felsőbb szinteken, lelki –sőt szellemi értelemben is áthangolódik egy mélyebb tudatműködésre az ember belső világa.

Az autogén tréning olyan relaxációs eljárás, melynek során az egyén rendszeres gyakorlás révén megtanulja önmaga által befolyásolni saját Énjét, kibontakoztatni személyiségét, gyógyítani elakadásait, vagy belső hiányait. Az autogén tréning egyrészt a hipnózis terápián szerzett élmények tapasztalataira épül. Tudatosan előidézi azokat a változásokat, melyek a hipnózis terápián az emberek nagy többségénél végbemennek, pl. ellazulás, nehézségérzés, melegség élmény. Hipnózisbana tudat működése beszűkül, a szuggesztív hatások befogadása erősebbé válik és így előidézhető a kedvező változások bekövetkezése. Az autogén tréning kiküszöböli a hipnózis terápia során esetlegesen fellépő passzív és a külvilágra támaszkodó függő viszonyulást. Az önállóság és aktivitás fokozásával, mindenki a saját erejéből éri el a megfelelő átalakulásokat önmagán. Az autogén tréning ezzel az előnyével együtt hozza létre a hipnózishoz hasonló módosult tudatállapotot.

Az autogén tréning másik gyökerea jóga. A jóga India egyik legrégebbi bölcseleti módszeréből, a Sánkjából jött létre. A szó erőfeszítést, törekvést jelent, de igának is fordítható,utalva a nehézségekre, melyek csak komoly erőfeszítés árán oldhatóak meg. A jóga tanítása szerint az önfejlesztés lehetősége végtelen, az ember a saját magából merített erőkkel érheti el harmóniáját, saját magán és a természet erőin való uralmat. A jógának több fokozata van:

  1. A kerülendő dolgok szabályai.

  2. A követendő dolgok szabályai.

  3. A testtartások és mozdulatok.

  4. A helyes légzés technikája.

  5. Befelé fordulás.

  6. A figyelem rögzítése: tárgyra, fogalomra, önmagára.

  7. A gondolkodás koncentráció

  8. A teljes elmélyedés állapota. Ez a megvilágosodás, felszabadultság állapota, a szamádi.

 

Hatásai levezethetőek a csakrák ismeretében is. Az autogén tréning gyakorlása kitisztítja a csakrákat, a feloldja a blokkokat, és a magánéletben keletkező konfliktus kezelésben is szerepet játszik.  Például a gyökércsakra tisztulása a bizalom, stabilitás, biztonság témaköreit érintő változásokat indít el. A fizikai lét igenlése, a lelkesedés, az életöröm kibontakozása különösen fontos a biztonságérzetükben megrendült állapotban élőknek, továbbá szorongás, pánik, depresszió, kedvetlenség, állandó fáradtságérzet és alvásproblémák esetén.

 

Az autogén tréning gyökerei tehát a messzi régmúltba, a keleti vallások világába nyúlnak és ennek köszönhetőek lelkünk, szellemünk legmélyét fejlesztő hatásai.

Janovszki Gabriella