A konfliktusokra általában negatívan tekintünk, pedig nem feltétlenül kellene. Ugyanis természetes részét képezik az életünknek. Az egészségesen kezelt munkahelyi konfliktus kérdésfeltevésekhez és párbeszédhez vezethet, új irányvonalakat, lehetőségeket nyithat meg a tevékenységünkben, és innovatív megoldások megjelenését idézheti elő, egyszóval emberi és szakmai fejlődésünket is segítheti. Egy munkahelyi konfliktus kezelésére nem jó megoldás az, ha kihátrálunk belőle, megfutamodunk előle, mint ahogyan az sem, ha kikerüljük ezeket a konfliktusokat és az ezzel együttjáró konfrontatív megbeszéléseket. Amennyiben elkerüljük a problémás szituációkat, elfojtott érzések keletkeznek bennünk és ezek negatívan hathatnak teljesítményünkre, produktivitásunk visszaeshet, valamint a munka iránti elkötelezettségünket is befolyásolhatja, és könnyen kisodródhatunk munkahelyünkről is. Többek között ezért is fontos minden természetes okból kialakult konfliktus kezelése a munkahelyünkön és a magánéletünkben egyaránt.

Mi vezethet egy munkahelyi konfliktushelyzet kialakuláshoz?

A munkahelyi konfliktusok kialakulásának rengeteg különböző oka lehet, ezek közül csak néhányat említünk, melyek gyakorta előfordulnak.

  • Rossz kommunikáció

A különféle kommunikációs stílusok könnyen félreértéshez vezethetnek két ember között. Ha ezek a kommunikációs problémák ismétlődnek, akár a kollégáinkról, akár a felettesünkről legyen szó, akkor a konfliktusok kezelése elkerülhetetlenné válik, hiszen ennek hiányában előbb-utóbb félreértések alakulnak ki a felek között.  A megfelelő kommunikáció hiánya és az elzárkózás újabb konfliktusokat szülhet.

  • Értékrendbeli különbségek

A munkahelyek olyan egyénekből épülnek fel, akik máshogyan látják a világot. Konfliktusok kialakulásához vezethet az is, ha ezek az egyének nem tudják elfogadni egymást, és nem tudják feldolgozni az eltérő értékrendek közötti különbségeket.

  • Önös érdekek

Létezik olyan eset is, amikor egy munkahelyen valaki kizárólag a saját céljaiért küzd és semmibe veszi a szervezeti célokat és a közösség többi tagját is. Ezek az emberek kizárólag a saját sikerükért vagy a ranglétrán történő előrébb jutásukért hajtanak, nem érdeklik őket a többiek és ez egy idő után mindenkiben feszültségeket indít el. Az ilyen típusú konfliktus kezelése egyáltalán nem könnyű, sokáig akár észrevétlen is marad, hiszen mindenkinek joga van küzdenie a saját céljaiért és ez sokszor természetesen egybeesik az egész munkahelyi közösség érdekeivel. Ugyanakkor jó lenne néhányaknak szembesülnie azzal, hogy megnyilvánulásaik túlságosan önösek és ennek már közösségromboló hatásai is lehetnek.

  • Személyiségek ütközése

Minden munkahelyi környezet különböző személyiségű munkavállalókból épül fel és tudjuk, hogy igen sokféle személyiség típus létezik. Ebből kifolyólag, amennyiben a különböző személyiségek nem fogadják el egymás hozzáállását a munkához és a közösséghez és azt, hogy a különféle problémák, helyzetek különféle módon is megoldhatók, szintén konfliktusokhoz vezethet.

  • Teljesítménybeli különbözőségek

Előfordulhat, hogy egy munkahelyen egy, vagy több személy, nem teljesít megfelelően, legalábbis tevékenységével nem igazán segíti a közösséget, egyesek köznapi nyelven szólva „húzzák az igát”, mások pedig minimálisan sem teljesítenek. Amennyiben ezt a felettesek figyelmen kívül hagyják, vagy az is előfordulhat, hogy egyáltalán nem észlelik, úgy az komoly konfliktusok kialakuláshoz vezethet a kollégák között, esetleg többen el is hagyhatják a munkahelyet.

Életünk során gyakran kerülünk olyan helyzetekbe, amivel nem tudunk mit kezdeni, és akár egy munkahelyi konfliktus kezelése során, akár más típusú pl. baráti konfliktus, családi konfliktus, párkapcsolati konfliktus kialakulása során megeshet, hogy ezeknek csak a részletes tanulmányozásával sikerülhet megoldást találnunk a problémákra. Ilyen kor segít a kognitív – és séma terápia, ami tudatosíthatja saját működésünket és a szituációkat is jobban tudjuk elemezni általa. Előfordulhat tehát, hogy szakmai segítségre lesz szükségünk ilyen helyzetekben. A Lélekközpont pszichológiai magánrendelésén segítünk választ találni a különböző konfliktusokkal kapcsolatos kérdéseire és az ismétlődő konfliktusok feltárására, amelyben kiemelkedően hatékonyak tudnak lenni a kognitív – és séma terápiák és egyéb pszichológiai megközelítések, kezdve a coachingtól, egészen a pszichoterápiás eljárásokig. Ezek segítségével támogatjuk új megoldások keresésében, amelyekkel otthoni vagy munkahelyi kapcsolatait és a problémás helyzeteket jobban, megfelelőbben fogja tudni kezelni a jövőben.

Hívjon minket bizalommal!

www.lelekkozpont.hu